Nikotinové žvýkačky v praxi a jejich budoucnost

Nikotinové žvýkačky v praxi a jejich budoucnost

Přestat užívat pravidelně tabákové výrobky, to je oč tu běží. Se svým zlozvykem na světě bojuje nespočet lidí. Často přemýšlí, kdy je nejlepší doba přestat. Nejčastěji se tato touha pojí s příchodem nového roku, kdy si všichni dáváme nová předsevzetí. Lidé, kteří se rozhodli pro eliminaci či úplné vyloučení užívání tabákových výrobků ze svého života, se obávají hned v několika aspektech. Mezi nejhlavnější z nich patří: 

  • obava o své zdraví,
  • finance – užívání tabákových výrobků totiž není levná záležitost,
  • touha založit rodinu,
  • získání lepší fyzické kondice.

Pomocníci k vysněnému cíli

Když se pravidelný uživatel tabákových výrobků rozhodne, jeho první kroky ve většině případů vedou rovnou do lékárny. Na trhu je v nabídce mnoho výrobků, díky kterým je možné si k cíli pomoci. K nejčastěji kupovaným se řadí nikotinové náplasti či žvýkačky. Ovšem tyto pomůcky, které slibují snazší odvykání se také projeví v peněženkách.

Je to v hlavě

Nicméně i takové produkty se velmi často míjí účinkem. A to z jednoho prostého důvodu, prvotní impuls musí pocházet z hlavy konzumenta a ten musí být naprosto přesvědčený o tom, že se rozhodl správně. Jak mnozí odborníci přes adiktologii říkají: „Podstatné při odvykání je uvědomění si, že chci! Podpůrné přípravky jsou pouhá berlička, ne řešení.

S takovým rozhodnutím se ale pojí také kompletní změna životního stylu, včetně změny každodenních rutinních zvyků a rituálů. Lidé totiž najednou zjišťují, že vychutnat si ranní kávu, aniž by si zapálili, nebude vůbec snadné. Těžkým pokušením může být také alkohol a dobré jídlo, s nimiž mají chuť na tradiční tabákové výrobky jejich uživatelé často v úzkém spojení.

Na světě ale existuje mnoho rad, jak se závislostí zatočit.

  • Obujte si tenisky – fyzická aktivita je totiž v boji proti konzumaci úspěšná,
  • vyhněte se nástrahám v podobě činností, které vám evokují chuť na cigaretu,
  • omezte vystavování se stresovým a náporovým situacím,
  • snižte přísun kofeinu,
  • zabavte svou mysl.

Podle adiktologů ale nejde všechno ze dne na den. K razantním krokům se nejprve uchyluje většina konzumentů, jež chtějí se svým zvykem skoncovat. Během pár dní se ale ke svému dennímu rituálu vrací. Často se tak dostanou do smyčky, ze které nelze ven.

Přestupní stanice

Největší účinnost se předpokládá u postupného upouštění od pravidelného návyku. Někteří konzumenti volí takzvanou přestupní stanici. Proto, aby si pomohli od svého každodenního zvyku, se rozhodli nejprve použít jiné alternativy, například elektronické výrobky či zařízení na zahřívaný tabák, mezi které nově patří i Pulze.

S touto přestupní stanicí ještě není vyhráno, i zde je důležité si uvědomit, jaký byl počáteční cíl. Pokud se ale silnému konzumentovi tradičních tabákových výrobků podaří přesedlat na nové technologie, alespoň se tak uchýlil k méně škodlivé variantě svého rituálu.