Jak funguje proces zahřívání tabáku?

Jak funguje zahřívání tabáku

Tento specifický způsob užívání tabáku se dnes řadí k jedné z mnoha moderních alternativ ke konzumaci tradičních balených výrobků, které se mezi lidmi rozšiřují čím dál tím více.  Proces, známý také jako „heat-not-burn“ (HnB) technologie, umožňuje uživatelům inhalovat látky obsažené v přístroji, aniž by docházelo k jejich nežádoucímu spalování.

Co to vůbec je?

Aby bylo možné rozebrat fungování zahřívaného tabáku, je nutné představit nejprve jednotlivé složky elektronických přístrojů. Jejich vybavení se samozřejmě může v závislosti na typu lehce odlišovat. Základní složky ale bývají stejné. Klíčovým prvkem je vždy zahřívací jednotka, která generuje potřebné teplo. Baterie pak zajišťuje celkovou funkčnost a většinou se dá nabíjet běžnými kabely na napájení. Funkce, jako jsou regulace teploty nebo kontrola stavu, zajišťují různé druhy senzorů. V neposlední řadě pak uvnitř zařízení najdeme dutinu, do které vkládáme náplň.

Základní princip

Elektronické zařízení, které způsobuje zahřívání, funguje na principu tepelného rozkladu. Užívanou látku bychom pak našli v malé kazetě nebo náplni uvnitř výše zmiňované nádržky. Po zmáčknutí tlačítka pro zapnutí začne zahřívací proces (pomocí spirály nebo jiného žhavícího prvku), přičemž přístroj dosáhne teploty dostatečné na to, aby uvolnil příslušné aromatické látky. Aerosol, který je tímto způsobem vytvořen, posléze uživatel může inhalovat.

V čem jsou přístroje specifické?

 

  • Neobtěžují okolí: Zatímco tradiční způsob vypouštění dýmu zanechává v místnosti pronikavý zápach, zahřívaný tabák produkuje méně intenzivní aroma. To je atraktivní zejména pro jedince, kteří nechtějí svými návyky jakkoliv obtěžovat okolí. Zápach navíc nelpí ani na oblečení nebo vlasech.

 

  • Variabilita výrobku: Uživatelé si například mohou volit náplně s různými úrovněmi intenzity. Vybrat si mohou také z široké nabídky druhů zařízení. Značek je na trhu nespočet, a tak se dají snadno uspokojit individuální potřeby.

 

  • Nadčasový a praktický design: Vzhled zařízení je ve většině případů velmi moderní a vkusný, tudíž ve společnosti s tímto doplňkem rozhodně ostudu neuděláte. Provedení pak bývá drobné a skladné, a tak se přístroj skvěle hodí jak na cestování, tak třeba na obyčejnou procházku. Vejde se totiž i do malé kabelky.

 

Autor: Elena Gotfried