Nespavost jako věčný problém. Jak ho vyřešit?

Nespavost jako věčný problém. Jak ho vyřešit?

Ať už jste sebevíc utahaní, může se stát, že po ulehnutí do postele nezamhouříte oko. Takzvaná nespavost neboli insomnie trápí nejednoho z nás. Na vině zdravotního problému mohou být různé věci, včetně stresu, nahromaděného napětí nebo nesplněného to-do listu. Jak ale docílit toho, že své oči zavřeme prakticky ihned a probděné noci nás už nebudou trápit? 

Příjemná vůně, která navodí klid 

Ložnice by bezesporu měla být takovou oázou klidu. Kromě pohodlné matrace se vyplatí investovat i do vonných svíček, které se postarají o příjemnou vůni linoucí se celou místností. Bylo prokázáno, že aby člověk usnul, musí se dostat do klidu. Měl by vypustit stres, a naopak zhluboka dýchat. S tímto mohou právě oválné vonné svíčky pomoct.  

Co se týče vůně, vybírejte vždy takovou, která je vám nejpříjemnější a která ve vás onen klid evokuje a vyvolává. Pokud ale chcete vsadit na jistotu, volte vonné dekorace levandulové.  

Bylinkový čaj to jistí 

Onen požadovaný klid však můžete navodit i jinak. Například tím, že si uvaříte bylinkové čaje. Zmiňovaná levandule se nabízí i v tomto případě, ale ještě lepší volbou je meduňka. Jejím úkolem je zpomalit srdíčko a snížit tím stresovou reakci. Dojde tak k celkovému uklidnění a člověk po ulehnutí do postele prakticky ihned usne.  

Změňte pozici 

V jaké poloze spíte? Zatímco mnozí uléhají automaticky na záda, jiní se převrací na bok. Podle vědců je nejlepší usínat v poloze na boku, konkrétně na levém boku. Spánek totiž velmi úzce souvisí s trávením. Pokud budete spát na straně levé, usnadní se putování zbytků potravy tělem čili se nebudete neustále chytat za bolavý žaludek.  

Zejména pokud jste měli těžkou večeři, kterou i po pár hodinách ještě cítíte, spánek na boku je opravdu třeba zvážit.