Jaké vlastnosti by měla mít venkovní vitrína, aby splnila svůj účel?

Jaké vlastnosti by měla mít venkovní vitrína, aby splnila svůj účel?

Velice krátkou odpovědí na úvodní otázku by mohlo být: to záleží na tom, co od své venkovní vitríny očekáváte. Venkovní vitrína může vypadat hezky nebo třeba masivně, může být moderního vzhledu nebo by měla zapadnout do historické části apod. Každý očekává od tohoto zařízení tak trochu něco jiného. Co by ale měly mít společné všechny vitríny, jsou následující vlastnosti.

Odolnost

Venkovní vitrína by měla být v první řadě odolná vůči vlivům počasí. Je třeba se zamyslet nejenom nad výdrží samotného skla, ale také nad doplňkovým materiálem, jako jsou například rámy. Ty mohou být vyrobeny z různého kovu. Velmi dobrými vlastnostmi se pyšní například eloxovaný hliník, který je odolný proti horku i mrazu, dešti i sněhu. Navíc je dostatečně pevný a přitom lehký. Sklo ve vitríně by mělo být schopné odolat také mechanickým nárazům – například při útoku nejrůznějších vandalů.

Průhlednost

To, co je uvnitř vitríny by mělo být viditelné (popřípadě čitelné) za každých podmínek. Kvalitní vitrína by se tedy neměla za žádných okolností zevnitř mlžit nebo dokonce zadržovat vlhkost. Pokud je její konstrukce kvalitní, stejně jako použitý materiál, nemusíte se obávat, že vámi vystavované věci budou závislé na přízni počasí.

Podsvícení

I když se osvětlení vitrínu může řešit využitím externích zdrojů svítidel, existují vitríny, které nabízí zabudovaný systém osvícení vnitřních částí. Takový systém je vytvořen velice chytře, a nabízí viditelnost i v případě, že je venku již tma, nebo když prší.

Design

V první řadě je třeba říci, že samostojící venkovní vitríny jsou obvykle pevně spojeny se zemí, aby nebylo možné je přenášet kamkoli se komu zlíbí. I to se může projevit na výsledném designu vitríny. V současné době už je ale celá řada možností designu, které lze využít, takže si určitě vyberete i s ohledem na specifické požadavky.