Jak vyčistit skvrny od kávy?

Stalo se vám, že vám na košili ukápla káva? Nebo jste se polili při ranním spěchu nebo se skvrna od kávy na oblečení nebo pohovce objevila jen náhodou? Ať už máte oblečení nebo nábytek zašpiněný od kávy z jakéhokoli důvodu, nemusíte zoufat a jednotlivé kousky vyhazovat. Je možné je vyčistit. Vyčistit skvrny od kávy, to není žádná věda. Je však pravdou, že by měly být řešeny co nejrychleji. U zaschlých skvrn se snižuje pravděpodobnost jejich vyčištění.  

Po polití rychle pod vodu 

Pokud si polijete blůzu nebo košili, automaticky s ní běžte pod vodu. Nedávejte oblečení pod horkou tekoucí vodu, naopak pod studenou tekoucí vodu. Poté zespodu přiložte kousek suché tkaniny, která absorbuje přebytečnou vlhkost. Klidně rovnou použijte odstraňovač skvrn nebo prací prostředek, pokud ho máte po ruce.  

Vždy však pamatujte na jednu věc, a sice teplo je nepřítelem. Pokud dáte skvrnu od kávy pod horkou tekoucí vodu, rozhodně skvrna nezmizí, právě naopak. Zašpiněné místo byste už tak snadno nevyčistili. Funguje to stejně jako u skvrn od mléka, vajíček nebo krve a čaje. I tyto skvrny se nesmí čistit horkou tekoucí vodou, jinak dojde k jejich zacelení a skvrny jen tak nepustí.  

Obecně tedy při čištění skvrn od kávy platí dvě pravidla, a sice zaprvé – na rychlosti záleží, a zadruhé – nikdy ne pod horkou vodu, studená je přítel.  

I bílá káva může zanechat skvrny 

Polili jste se, ale mávli jste nad tím rukou, protože se jednalo o bílou kávu? Pozor, ani bílá káva není neškodná. I káva s mlékem po sobě může zanechat nemalé skvrny, kterých se už nikdy nemusíte zbavit. I když má káva na první pohled světlou barvu, je třeba pamatovat na to, že tmavý pigment se bohužel nikam nevytratil.  

Pokud se tedy polijete kávou s větším množstvím mléka, která se zdá být na první pohled opravdu bílá, neponechávejte to náhodě a nenechte skvrnu uschnout. I v tomto případě záleží na rychlosti a samozřejmě na tom, jakou teplotu bude mít voda, kterou budete skvrnu oplachovat.