Jak poznat dobrého jazykového lektora? 

Jak poznat dobrého jazykového lektora?

Dostali jste jako dárek jazykový kurz? Chcete oprášit němčinu ze základky nebo se konečně naučit portugalsky kvůli nádherným plážím a surfování? Pokud se již pustíte do výběru jazykového kurzu nebo lektora, v tomto článku najdete vše, co potřebujete pro správnou volbu znát.  

Znalosti lektora 

Nebudeme si nic nalhávat, při učení jazyka vše stojí a padá s výukovým materiálem. Pokud se nevydáte cestou jazykových samouků, ale vyberete si kurz nebo lekce s lektorem, vše se tedy bude odvíjet od daného člověka a jeho schopností a znalostí. 

Nejdůležitější je v první řadě jeho znalost daného jazyka. Nebojte se zeptat, kde dotyčný studoval, kde přišel k úrovni jazyka, zda má nějaké jazykové zkoušky nebo certifikáty. Pokud vám tyto informace jazyková škola nebo lektor nechtějí poskytnout, už to je varovný signál.  

Samozřejmě vždy záleží také na sympatiích a dalších kritériích, ale pečlivě zvažte, zda upřednostníte někoho, kdo pouze strávil rok v zahraničí u hostitelské rodiny nebo někoho, kdo se daným jazykem zabývá od mládí a třeba ho i vystudoval na vysoké škole.  

Hodiny by měly být zábavné 

Dalším faktorem je také způsob vedení hodiny. Pokud jen celých šedesát minut vyplňujete připravená cvičení v učebnici a k pořádnému mluvení nebo poslechu se nedostanete, lekce vás brzy přestanou bavit a pořádně vám to zamává s motivací.  

Vyberte si lektora, který vede hodiny zábavně, vždy přijde s něčím novým, ale zároveň nechává prostor pro opakování naučené látky. V lekci by měla přijít řada na všechny aspekty učení jazyka – tedy na procvičení čtení, psaní, gramatiky, poslechu a v dnešní době především mluvení, konverzace. Nelze ale pouze spoléhat na učitele to, jak se znalostí jazyka pokročíte, záleží samozřejmě dále od vaší motivace a samostatné práce mimo lekce.