Jak fungují tlumiče a kdy je potřeba je vyměnit?

Jak fungují tlumiče a kdy je potřeba je vyměnit?

Projížďka českými silnicemi není pro naše plechové miláčky ničím příjemným. Výmoly, nezpevněné okraje, záplaty, nebo nepřítomnost silničářů na cestách v zimním období – to vše se dokáže negativně podepsat na stavu našeho auta. A tlumiče do auta pak trpí. Jakou mají v autě vlastně úlohu? 

Aby kolo drželo na vozovce

Odpružení vozidla je jedna ze základních charakteristik auta. Pružiny přitom nejsou to jediné, co nám umožňuje prožívat příjemný pocit z jízdy. Bez tlumičů by totiž celá jízda vypadala podstatně hůře. Kola by od vozovky odskakovala, takže by se auto pohybovalo skákavým pohybem. Tlumiče kola drží stále u vozovky, takže se dopředu pohybujeme pohybem valivým, nikoliv skákavým. Tlumiče Audi zajišťují, že se neustále tlumí kmity pružin, a to rovnoměrně. 

Ideální brzdná dráha

Pokud tlumiče fungují správně, auto vykazuje ideální jízdní vlastnosti. Kola mají zajištěnou stálou přilnavost k vozovce, auto se nám dobře ovládá. Ohledně brzdné dráhy bychom snadno mohli řícit, že se nachází v ideálním stavu a je velmi efektivní. Auto dobře drží v zatáčkách a pohybuje se stále ve svém jízdním pruhu, beze změny. Naše jízda je díky tlumičům nejen pohodlná, ale také bezpečná. 

Když se tlumiče opotřebují

Asi již tušíte, jak se automobil bude chovat v případě, že jsou tlumiče již opotřebované. Jejich okamžitou výměnu totiž indikuje celá řada nepříjemností, které ohrožují bezpečnost provozu i posádky vozidla. Auto v průjezdu zatáčkou začne nekontrolovatelně plavat. Mnohdy se během jízdy naklání do stran. Někdy cítíte chvění v oblasti volantu, a to dokonce i během jízdy po vcelku rovné silnici. O průjezdu výmolem by se dalo říci, že se dá přirovnat k velmi nepříjemnému zážitku. Kromě nestabilního vozu totiž navíc slyšíte ještě poměrně hlasité doprovodné zvuky. 

Okamžitá výměna tlumičů by však měla nastat nejen v případech, které jsme zmínili výše. Zodpovědný majitel motorového vozidla totiž pravidelně tlumiče mění dříve, než dojde k těmto ohrožujícím stavům vozidla.