I vy máte doma superpotraviny. Jaké to jsou? 

I vy máte doma superpotraviny. Jaké to jsou?

Říkáte si, jak skvělé by bylo ochutnat takzvané superpotraviny? Neustále se o nich mluví, ale jistě si zároveň říkáte, že musí být velmi drahé. Každý takový zdravý hit je drahý, koluje vám hlavou. Jenže si jen hrstka lidí uvědomuje, že takové superpotraviny čili zdraví prospěšnými látkami nabušené potraviny jsou běžnou součástí českých domácností. Jaké konkrétně pravděpodobně ukrýváme třeba ve své lednici? 

Brukvovitou zeleninu jste si mohli vypěstovat na své zahrádce 

Do kategorie superpotravin rozhodně nepatří pouze řasy nebo avokádo, ale řadí se sem také zelenina daleko obyčejnější, svým složením však zcela výjimečná. Například mluvíme o různé brukvovité zelenině, kterou si můžete vypěstovat třeba na své zahrádce. Brokolice, květák, růžičková kapusta, zelí nebo kedlubny – to vše jsou superpotraviny, které by měly mít nedílné místo ve vašich jídelníčcích. 

Uvedené druhy jsou zdrojem pořádné porce vlákniny, kyseliny listové i vitamínu K. Vyplatí se je připravovat tak, aby neztratily všechny obsažené složky čili se je snažte připravovat co nejméně tepelně upravené. V nejlepším případě je konzumujte syrové, ale pokud to v některých případech nepůjde, zeleninu mírně zarestujte na pánvi. 

Když superpotraviny, tak v bio kvalitě 

Pokud nemáte prostor na vlastní pěstování, nebo se vám letos nevyvedlo zástupce brukvovité zeleniny vypěstovat, jste odkázáni na supermarket, případně hypermarket, kde budete muset koupit onu zeleninu v bio kvalitě. Ta vám totiž zaručí nejen skvělou chuť, ale také to, že se při pěstování nepoužilo chemických postřiků napomáhajících například k rychlejšímu růstu. 

Zelenina vypěstovaná u lokálních farmářů je vždy jiná – nejen po chuťové stránce, ale také po stránce svého složení. I když je dražší než jiná, zdraví to jednoznačně ocení. 

Využijte potraviny na maximum 

Abyste však neměli pocit, že zbytečně plýtváte zeleninou, za kterou jste nezaplatili málo, vyplatí se zřídit si kompost, který se časem promění v hodnotný humus. Ořezky z brukvovité zeleniny můžete právě sem odhazovat a po letech vzniklým humusem například pohnojit vaši zahrádku.