Hortenzie a její druhy 

Hortenzie a její druhy

Pro její velké nádherné květy patří mezi neoblíbenější rostliny českých zahrad. Pod názvem hortenzie si většina zřejmě vybaví jen jeden druh, a to hortenzii velkolistou. Za zmínku však stojí i ostatní druhy. Dnes si je představíme.  

Hortenzie velkolistá 

Asi nejpopulárnější a nejoblíbenější druh hortenzie. Pyšní se výrazně kulovitým květenstvím různých barev, od růžové po fialovou či vícebarevná. Má mnoho kultivarů a za zmínku určitě stojí kultivar ’Endless Summer’, jehož květy dosahují v průměru až 20 cm. Jeho výhodou je také nenáročnost na pěstování. Kvítky totiž vykvétají na novém i starém dřevě, tudíž se zimy nemusíte bát.  

Hortenzie pilovitá 

Tento druh hortenzie má menší listy a plošší květenství než hortenzie velkolistá. K nejrozšířenějším kultivarům patří pravděpodobně ’Preziosa’. Její květy mají nápadně růžovou barvu a místy vínově zbarvené listy. Dalším oblíbeným kultivarem je ’Bluebird’. Ten vám zahradu ozdobí modrofialovými květy.  

Hortenzie řapíkatá  

Je ideální volbou pro všechny milovníky pnoucích rostlin. Krémově bílé květenství ozdobí i ten nejméně hezký kout vaší zahrady. Květy nakvétají postupně, a tak rostlina kvete poměrně dlouho. Navíc se listy hortenzie na podzim proměňují do žluta.  

Hortenzie stromečkovitá  

Tento druh má velkou výhodu – je velice nenáročný. A to především jeho kultivar ’Annabelle’ s velkými a jemně nazelenalými květy, které se postupně zbarvují až do dokonalé bílé. Tento kultivar byl vyšlechtěn i v pastelově růžové barvě pod názvem ’Pink Annabelle’. 

Hortenzie latnatá  

U hortenzie latnaté musíme vyzdvihnout především dva kultivary. Ten první se pyšní opravdu velkým květenstvím, které nakvétá bílou barvu a postupně se proměňuje do světle růžové až po tmavě růžovou. Jde o kultivar ’Vanille Fraize’. Ještě krásnější je snad kultivar ’Lime Light’, jehož zelenobílé květy dorůstají až 30 cm. Na konci léta se květy promění do starorůžové.