Vhodné palmy do bytu

palmy do bytu

Krásné, exotické a především je není obtížné pěstovat – tyto vlastnosti dělají z palmy ideální rostlinu pro pěstování doma. Můžete namítat, že to není pravda, protože vaše rostlina uschla. Pak, zřejmě jste udělali nějaké chyby! Spousta slunce, protože to je tropická rostlina a trochu vody, neboť miluje sucho. S těmito vědomostmi mnozí začínají pěstovat palmy, a pak se diví, že za pár měsíců, zvadnou. Existuje tři tisíce druhů palem. A těch, které mohou být pěstovány v bytě je opravdu hodně. Ovšem každý druh vyžaduje jiné podmínky. Někdy je zapotřebí důkladné zavlažování, jiné naopak mají rády sucho.

A tak bychom mohli pokračovat

Zatímco některé vyžadují suchý vzduch, a proto jsou ideální pro byty v panelových domech, jiné musí mít vlhký vzduch, a měly by být pravidelně stříkané. Další chyba – dávat je k oknu na jih nebo na západní stranu, v domnění, že potřebuje slunce, jako u moře, jak vidíme často na obrázcích. Ale není to tak! Ideální místo pro jejich pěstování není přímé světlo, na přímém slunci je to bolí! Pozornost by se měla také věnovat kvalitě a množství vody pro zavlažování. Palmy jsou velmi citlivé na čerstvě nalitou vodu přímo z kohoutku, ta je může poškodit. Doporučuje se používat odstátá dešťová voda.  A půda je samozřejmě také důležitá. Zpravidla jsou nejvhodnější lehké půdy, ze země ve směsi s pískem a rašelinou. Nezapomeňte na drenáž – drobné oblázky na dně, zabraňují stagnaci vody a hnilobě kořenů.

Druhy palem

Jak již bylo zmíněno, vhodných palem do bytu je spousta. Představíme vám některé z nich.

Kencie

Je to jedna z nejméně náročných palem, protože dobře snáší suchý vzduch z topných těles. Je ideální pro byty. Vyžaduje pravidelnou zálivku, pravidelné hnojení od března do září. Nenechávat na přímém slunci!

Datlovník

Snáší dobře suchý vzduch a málokdy podléhá chorobám. V létě se musí dodat rozpustné hnojiva. V zimě, se voda leje, pokud je suchý substrát. Po celý rok vyžaduje hodně světla, ale opět je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření. V létě může být venku, v zimě je nutné ji přesunout do domu, protože nesnáší teplotu nižší než 4 ° C.

Chamaedorea

Můžete ji pěstovat v bytech, orientovaných na sever a na východ. Nemá ráda slunce.  Nicméně, vyžaduje hodně vody, v zimě musí být vždy kořen vlhký. V létě musí být pokojová teplota kolem 20 stupňů, v zimě je nutné udržet pokojovou teplotu 12 – 14 stupňů.