Co dělat když kočka označí území

kočka označí území

Není jednoduché kočky odnaučit, aby si přestaly značkovat své území.  Je třeba poznamenat, že není vhodné je zbavit tohoto vrozeného návyku trestem. Chcete-li to kočku odnaučit, musíte nejprve zjistit, proč má zvíře potřebu toto dělat. Tím se odstraní faktory, které podporují kočku a jiné chlupaté mazlíčky kazit nábytek a podlahy, a to bez použití fyzického trestu. Kočka si začíná značit své území v závislosti na plemeni, ve věku 6-9 měsíců.

Proč kočky si označují své teritorium

Všichni dravci, včetně koček mají instinkt si značkovat své území. Takto si označují své soukromí, prostor, který chtějí mít sami pro sebe.   Ze stejného důvodu především kocour si označuje byt. Zvíře si i ve vaší domácnosti určuje hranice svého místa bydliště. K zanechání stopy si kočka zpravidla vybere jednu svislou plochu – stěnu, gauč, roh stěn místnosti, a tak dále, otočí se k ní zády, zvedne ocas a zkropí malým množstvím moči pomocí speciálních análních žlázek. Výsledkem je stabilní štiplavý zápach, podstatně intenzivnější než v normální kočičí moči. Je-li kočka vykastrovaná, žlázy tohoto složení postrádá, což však nebrání tomu, aby zvíře značkovalo své území i po kastraci.

Existuje řešení, jak to kočku odnaučit?

Kočky často močí do pračky nebo na nové ložní prádlo. Proč?  V pračce se nachází množství chemikálií, které kočce vadí a dráždí ji. Proto se je snaží přebít vlastní močí. Řešení je komplikované, a když se kočka na prádlo nebo do pračky vymočí, musíte jí dát jasně najevo, že to nemůže dělat. Jak? Kočku pochopitelně nesmíme za její přirozenost bít, jemně ji odstrčte a křikněte: „To nesmíš!“ Tento zvuk a slova používejte pravidelně, ideálně hned před jejím záměrem se vymočit tam, kde nechcete.

Kočka odmítá používat svou toaletu

Pokud vaše kočka nemočí na určeném místě, vyměňte podestýlku a vyzkoušejte jiné druhy. Jsou kočky, které se naučily používat lidské WC. To ovšem nedoporučujeme! Je to nebezpečné, zvíře se může v míse toalety lehce utopit, spadne-li do ní hlavou vpřed.  Trpělivě se snažte kočku už od mala naučit na její toaletu a vyzkoušejte několik podestýlek, dokud nenajdete takovou, která bude vašemu zvířátku vyhovovat. Pakliže použijete novou, přimíchejte do ní trochu z předchozí. Kočka z ní bude cítit svůj pach a bude mnohem pravděpodobnější, že ji použije.