Znáte řepík? Rostlinu s ohromnou léčivou sílou?

Znáte řepík? Rostlinu s ohromnou léčivou sílou?

Patříte mezi vášnivé pěstitele rostlin a vaše zahrada zeje celou spoustou léčivých bylin? Pak vám možná mezi všemi těmi rostlinami nechybí řepík lékařský, který je opravdu velkým přírodním pomocníkem. Zbavuje člověka celé spousty zdravotních potíží, má kupříkladu i hojivé účinky. Že jste o této rostlině zatím ještě neslyšeli? Pojďme si ji představit!  

Řepík jako starodávná královská bylina 

Jen málokdo ví, že řepík je starodávnou královskou bylinou. Je to pomocník při celé spoustě nejrůznějších zdravotních potíží. Léčí hlavně problémy s trávením, zvyšuje obranyschopnost organismu a také je součástí celé spousty uklidňujících obkladů, mastí a také léčivých koupelí.  

Mnozí lidé se pletou řepík s diviznou. Obě rostliny totiž dorůstají do devadesáti centimetrů a obě jsou osety žlutými drobnými kvítky. Je však mezi nimi několik zásadních rozdílů, zejména tedy v jejich účincích na lidské zdraví.  

Ulevuje od průjmu 

V lidové medicíně se řepík používá už dlouhé roky jako lék proti průjmu. Působí totiž protizánětlivě a dezinfekčně. Umí také zvýšit vylučování žluči a má kromě jiného i diuretické účinky. Kromě toho také ulevuje od veškerých poruch trávení a zabraňuje vzniku ledvinových kamenů.  

Co řepík ještě umí? Umí kupříkladu podpořit hubnutí, také snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a zabraňuje poruchám žlučových cest. Také příznivě působí při zánětlivých onemocněních močových cest a podporuje chuť na sex. Jen se tedy nesmí konzumovat společně s alkoholem.  

Jak řepík užívat či ho zpracovat? 

Řepík se vnitřně moc nevyužívá, spíše funguje ve chvíli, kdy si z něj přichystáte obklady, koupele nebo kloktadlo. Z řepíku se také dělá mast, která kupříkladu pomáhá od problematického akné vyskytujícího se nejen na pleti teenagerů. Mast léčí i hnisavé vyrážky, také ekzémy a mimo jiné i odřeniny.