Začínáme s CrossFitem

Začínáme s CrossFitem

Trendy se stalo v poslední době CrossFit cvičení, které zahrnuje silový trénink, rychlostní a explozivní cvičení charakteristické pro vzpěrače. Klasickou pomůckou je například kettle bell, jinak se cvičí bez dodatečného zatížení, s vlastní vahou, na výdrž. Cvičení značně ovlivňuje sílu, výdrž, kardiovaskulární kondici, dýchání, svalovou sílu, pružnost těla, rychlost, celkovou kondici, smysl pro rovnováhu, koordinaci pohybů a přesnost pohybu.

Dle kultury CrossFit je doporučeno trénovat 3-5 krát týdně. Každý trénink by měl být prováděn s vysokou intenzitou a ne déle než 10 – 20 minut. Cvičení se provádí v tzv. kruhovém tréninku, tedy s jednotlivými minimálními intervaly mezi nimi. K základním cvičením patří běh, veslování, dřepy a pohyby tlačení a přitahování či zvedání zátěže. CrossFit obsahuje stovky různých cvičení, včetně těch klasických, jako jsou kliky či sklapovačky. Pro trénink je možné i užívání různých pomůcek: medicinball, švihadla, veslovací cykloergometr či lana.

CrossFit lze praktikovat samostatně doma nebo v rámci organizovaných CrossFit cvičeních certifikovaných fitness klubů. Je dobré pamatovat na to, že CrossFit není vhodné řešení pro úplné nováčky ve světě fitness, doporučuje se mít přinejmenším minimální zkušenosti s fitness technikou cvičení. Nutné je také správné vybavení. Protože je CrossFit velmi intenzivní trénink, mohou začátečníci očekávat pocit únavy svalů trvající i několik dní. Samozřejmostí je i počáteční bolestivost některých cviků.

Součástí kultury CrossFit je i zvláštní výživa. Odborníci doporučují, aby se denní strava skládala z 40% sacharidů, 30% bílkovin a 30% tuku. Toho lze dosáhnout konzumací stravy bohaté na maso, zeleninu, ořechy, semena a ovoce. S diety by se měl vyloučit cukr a doporučeno je i snížit množství škrobu. CrossFit strava je proto podobná například populární paleo stravě.