Výměna oken nebo zateplení domu už nemusí být drahá záležitost. Je tu dotace NZÚ

Výměna oken nebo zateplení domu už nemusí být drahá záležitost. Je tu dotace NZÚ

Zvažujete před zimou vyměnit okna nebo zateplit dům? Chcete tímto způsobem během zimy ušetřit nemalé peníze za energie? Doporučujeme se do toho pustit nyní, když ještě nejsou teploty na bodě mrazu. Možná vás však zastrašují nemalé částky, které je třeba uhradit za výměnu oken nebo za zateplení domu. Pravdou ale je, že pořizovací ceny je možné snížit, a to díky dotaci Nová zelená úsporám, které vám pomůže získat Zelená dotace. 

Jak jsme zmínili, mnozí lidé váhají nad výměnou oken a nad zateplením domu. Myslí si, že je to skutečně velice drahá záležitost, ale ono to není tak drahá záležitost, jak se může zdát. Je totiž možné získat zmiňovanou dotaci, a to na zateplení domu, na výměnu oken, dokonce i na rekonstrukci domu nebo třeba na stavbu nových oken. 

Na co všechno se vztahuje dotační program Nová zelená úsporám?

Jak již také bylo zmíněno, dotaci lze získat z dotačního programu Nová zelená úsporám. Jedná se o dotační program, který v Česku není novinkou, ovšem nyní byla spouštěna jeho poslední vlna, tudíž by se toho mělo náležitě využít. 

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (oficiální web je novazelenausporam.cz) lze požádat o dotace na několik opatření a věcí. Kromě zateplení domu nebo dotace na výměnu oken lze požádat o dotaci na pořízení fotovoltaických elektráren, na výstavbu pasivního nebo nízkoenergetického domu, také se dotace vztahují na nové střechy nebo podlahy. 

Více o dotačním programu Nová zelená úsporám

Pokud jste se se zmíněným dotačním programem nikdy nesetkali, pojďme si ho krapet představit. Dotace Nová zelená úsporám jsou přímou podporou formou jednorázového finančního příspěvku, který se uděluje na základě pravidel dotačního programu. Celé financování programu probíhá přes státní rozpočet, finanční příspěvky jsou spravovány a následovně také poskytování Státním fondem životního prostředí ČR. 

Jak bylo zmíněno, byla spuštěna poslední vlna dotací, která bude trvat do konce roku 2021.