Vlastní bydlení? Už jen pro vyšší třídu!

vlastní bydlení

V poslední době se všechno točí hlavně kolem hypotéky. Hypoteční sazby totiž rostou nevýslovnou rychlostí a lidé si bohužel pomalu, ale jistě uvědomují, že bez nějakých úspor se jen stěží dostanou někdy do takového stádia, že by mohli o hypotéku zažádat. Stoprocentní hypotéku už nelze dostat a i devadesátiprocentní hypotéku už je doslova nad lidské síly získat. Jelikož se tak dostáváme k osmdesáti procentům, pak je hned jasné, že budeme potřebovat opravdu obrovské úspory, které nás spasí před tím, abychom si sen o svém vlastním bydlení nesplnili.

Navíc není problém jenom to, že nelze takřka získat hypoteční úvěr, ale také hypoteční sazby rostou nesmírnou rychlostí, takřka rychlostí blesku. Průměrné sazby podle mnoha ukazatelů se pomalu, ale jistě vzdalují dvěma procentům, na kterých se v poslední době začaly zastavovat. To znamená, že už si na své vlastní bydlení budou moct dosáhnout jenom ti, kteří se řadí do vyšší třídy díky jejich výdělkům. Střední třída si už na své vlastní bydlení nebude opravdu moct sáhnout. Navíc při dnešních cenách pronájmů si ale zanedlouho nebudou moct sáhnout ani na takové bydlení. Kam ten svět tedy spěje?

Do trhu s nemovitostmi se míchá i Česká národní banka

Procento hypoteční sazby by se určitě zastavilo, bohužel se v poslední době ukázalo, že se do trhu s veškerými nemovitostmi a pozemky se míchá i Česká národní banka, která dělá doslova pekla v této oblasti. Po loňských doporučeních totiž přichází s dalším zpřísněním, které však už známe nejen v mluveném slova smyslu, ale také už i v psané podobě, tedy v podobě novely zákony o České národní bance.

Tato novela opravdu vznikla na základě loňských doporučeních, které hlavně pojednávali o tom, že by si banky obecně měli dávat pozor na to, že si lidé sice půjčují enormní množství peněz, ale se splácením už bohužel otálejí. Nová novela tak stanovuje nejen limity LTV, ale i další limity, které se týkají příjmu a všech splácených úvěrů.