Hypotéky začínají zdražovat, přesto zájem o nemovitosti neutichá

Hypotéky začínají zdražovat, přesto zájem o nemovitosti neutichá

I když deset měsíců v řadě hledaly hypoteční úvěry své pomyslné dno, nyní to vypadá, že ho našly pod dvěma procenty. A i když se najdou jedinci, kteří ještě doufají v překvapivý obrat, ke kterému došlo na začátku roku, kdy hypotéky i přes očekávání růstu ještě klesly, se vší pravděpodobností se tak už nestane. Nasvědčují tomu také kroky bank, které začínají své nabízené úvěry zdražovat. Důvodem toho je vysoká rizikovost, která jde ruku v ruce se současnou koronavirovou krizí. 

Očekává se, že s příchodem vysoké nezaměstnanosti dojde ke dvěma věcem, a sice zájem o hypotéky bude rapidně klesat a nyní nabyté nemovitosti půjdou k prodeji, respektive lidé přistoupí k výkupu nemovitostí, aby získali peníze co nejrychleji a mohli tak doslova obratem uhradit své závazky. Jestli se prognózy naplní, ukáže jen čas, ale zatím zájem o hypotéky neutichá. Stejný zájem je například i při hledání výkupu pozemku.

Nezaměstnanost je zatím přijatelná

Příchod nižšího zájmu o hypotéky a také nemovitosti se má objevit v následujících měsících, kdy se výrazně prohloubí míra nezaměstnanosti. I když od počátku pandemie došlo k rapidnímu zvýšení nezaměstnanosti, očekává se ještě nárůst. 

I když banky tuší, že nepřijdou zrovna příjemné měsíce, přesto se nyní radují z velkého úspěchu. Obvykle se totiž zimní měsíce táhnout v ne zrovna pozitivním duchu (kvůli Vánocům se lidé neuchylují k úvěrům na bydlení), ovšem loňský prosinec a letošní začátek roku byl naprostou výjimkou. Překonala se veškerá očekávání, dokonce padly rekordy. Jenom v únoru bylo poskytnuto hypoték na skoro třicet miliard korun. 

Z vysokými úvěry stojí vysoké ceny nemovitostí

Je však pravdou, že ceny nemovitostí jsou nyní na trhu doslova vyšponované. A jelikož lidé chtějí co nejrychleji schovat peníze před inflací, ani si nezjišťovali, jestli se kupuje předražená nemovitost či nikoliv. Na odbyt byly bytové jednotky i rodinné domy, a to často napříč jejich ceny. To poté vedlo ke sjednání vysokých úvěrů.