Serotonin je chemická látka (5-hydroxytryptamin, zkráceně 5-HT), která patří do skupiny neurotransmiterů. Přenáší zprávy mezi nervovými buňkami ve vašem mozku (centrální nervový systém) a v celém těle (periferní nervový systém). Zprávy, které serotonin přenáší, říkají tělu, jak má pracovat.
Proč je serotonin pro tělo důležitý?
Serotonin plní ve vašem těle hned několik důležitých funkcí. Možná jej znáte také pod přízviskem hormon štěstí. To proto, že z četných studií vyplývá, že serotonin ovlivňuje nejen pocity štěstí, ale také pocity úzkosti. Jeho nedostatečné množství hraje roli právě při úzkostech, depresích či mániích.
Jelikož se kolem 90 % serotoninu produkuje ve střevech, určuje normální funkci trávicího traktu. Podporuje jeho pohyblivost, ovlivňuje činnost střev a snižuje chuť k jídlu.
Serotonin také sehrává roli při procesech srážení krve. Například při pořezání uvolňují destičky serotonin, který urychluje proces hojení ran.
Studie také ukazují, že hladina serotoninu může ovlivňovat hustotu kostí či četnost a intenzitu sexuálních prožitků.
Jak serotonin vzniká
Serotonin se produkuje při metabolismu tryptofanu. Jde o jednu z esenciálních aminokyselin, která se v těle nevytváří, a proto je důležité ji tělu dodávat konzumací potravin bohatých právě na tryptofan. Hlavními zdroji serotoninu jsou střevní sliznice, krevní destičky a centrální nervový systém.
Příznaky nízké hladiny serotoninu
- pokles energie
- depresivní nálady a záchvaty paniky
- nespavost
- nadměrná chuť na sladké
- zhoršení kognitivních funkcí (poruchy paměti a soustředění)
Příznaky vysoké hladiny serotoninu
Možná vás to překvapí, ale nejen nízká hladina serotoninu má neblahý vliv na vaše tělo. Pokud ho má tělo nadbytek nazýváme tento stav serotoninovým syndromem. Jeho příznaky jsou:
- třes a křeče
- průjem a nevolnost
- chronické bolesti hlavy
- rozšířené zornice
- zvýšená tělesná teplota
- nadměrně vysoký krevní tlak a tachykardie
Jak zvýšit hladinu serotoninu přírodní cestou
- Jezte více potravin obsahujících tryptofan.
Mezi takové patří například: ořechy, špenát, brokolice a květák, kakao a hořké čokolády, ovesné vločky, vejce, mléko a mléčné produkty a další.
- Vystavte se slunečnímu světlu.
- Vyberte si vhodný doplněk.
Přísun serotoninu dokáže vhodně suplementovat Magnesium – PRO SPÁNEK.
- Dopřejte svému tělu více pohybu a snižte hladinu stresu.
Pokud však trpíte vážnými depresemi, je třeba se poradit s odborníkem, který vhodně zvolí léčbu a medikament (antidepresiva).