Ropa – černé zlato

Ropa - černé zlato

Saúdská Arábie se nechala slyšet, že je na dobré cestě zbavit se své závislosti na ropě, takže se již nebude muset obávat klesající ceny. Předpokládá se, že v roce 2020 klesne cena ropy na 40 dolarů za barel. Království má ambiciózní plán, chce odstavit ekonomiku mimo ropný sektor. Stalo se tak poté, co cena klesla na 26 dolarů za barel, což vedlo k obrovské rozpočtové díře země. Od té doby se Saúdská Arábii snaží svou ekonomiku stabilizovat – snížila státní dotace, oznámili nové daně, od zahraničních investorů si půjčili miliardy, snížili platy ministrů a státních zaměstnanců. Ovšem tato politická strategie netrvala dlouho a byla zrušena.  Rozsáhlá produkce ropy v USA i nadále zabraňuje dalšímu růstu cen. Počet plošin v provozu se v uplynulém roce zdvojnásobil.

Hledá se další ropa

Minulý rok byl z hlediska nově objevených nalezišť ropy a zemního plynu nejslabší za posledních 60 let. Celkem bylo podle výzkumné společnosti IHS Markit loni hlášeno pouze 174 nálezů, zatímco v minulosti to bývalo 400 až 500 ročně, jak informoval server ekonomických novin Financial Times.

Ropa a zase ropa

Zdroje této komodity nejsou neomezené. Některé analýzy říkají, že jsou už jen na dvacet let.  Největší zásoby má arabská část světa, tedy Saúdská Arábie, Irák, Irán, Kuvajt a Spojené arabské emiráty. V Americe jsou to Venezuela a Kanada. Rusko je se svými zásobami asi na 8. místě. Tyto zásoby se týkají takzvaných „klasických, tj. konvenčních typů ložisek“. Jsou to ložiska, do kterých ropa musela migrovat ze zdrojových hornin až do rezervoáru. Před pár lety však byly objeveny nové typy ložisek, takzvané „nekonvenční“. Jsou to břidlice a jílovce, ve kterých ropa a plyn zůstaly a nemigrovaly do vzdáleného ložiska.

Růstu ceny ropy pomáhá i slabší dolar

Klesající dolar totiž zlevňuje nákupy komodit investorům v jiných měnách. Ropu podpořily i údaje American Petroleum Institute, podle kterého zásoby ropy v USA poslední dubnový týden klesly o 1,1 milionu barelů. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom očekávali nárůst zásob o 2,4 milionu barelů.

Jak jsou na tom novinky z oblastí financí? http://www.moneyzin.cz/finance/