Nejstarší muž na světě je Indonézan

Nejstarší muž

Lidé se celosvětově dožívají stále vyššího věku. Důvodem je zejména medicína na vysoké úrovni a také zdravý životní styl. Indonéský stařík Mbah Gotho obývá ostrov Jáva, kde již 145 let žije ve městě Sragen. Podle průkazu totožnosti, který mu byl vystaven místními úřady, se narodil 31. prosince 1870. Je tedy nejstarším člověkem v dějinách. Spekulace, že tohoto věku se není možné dožít, byly zamítnuty, tamní úřady oficiálně potvrdily správnost data narození. Údaje však nebyly fakticky ověřeny na jiném místě, proto zrnko nedůvěry stále přetrvává.

Na svůj neuvěřitelný věk je muž stále relativně čilý. Čas tráví většinou poslechem hudby v rádiu, jeho oči už prý neslouží tak, aby zvládl televizní vysílání. Je to jen několik měsíců, co více zeslábl, proto potřebuje asistenci v sebeobslužných činnostech.

Každý se staříka ptá na recept dlouhověkosti. Mbah odpovídá překvapivým způsobem: nejlepším způsobem je prý trpělivost. Je smířen s tím, že smrt přijít musí, už v roce 1992 si koupil hrob v blízkosti jeho dětí, aby jim byl stále nablízku. Jeho příbuzní s ním jeho úctyhodnou dlouhověkost nesdílejí, proto již přežil všechny své sourozence, čtyři manželky a všechny své děti. Starají se o něj jeho prapravnoučata.

Svou dlouhověkostí Gotho, předběhl i Jeanne Calmentovou. Tato francouzská žena zemřela na konci dvacátého století ve věku 122 let. Mnozí lidé tvrdí, že jsou nejstaršími lidmi na světě, ale důkazy jsou těžko odhalitelné. Etiopský muž v roce 2013 tvrdil, že mu je 160 let. Bohužel neexistovaly žádné hmatatelné důkazy.