Jak větrat během roku? 

Jak větrat během roku?

V každé domácnosti by měl proudit čerstvý vzduch. Jenže větrání je zejména během zimy poněkud problémové. Lidé nechtějí, aby teplo unikalo z příbytku, ovšem i v zimě je otevírání oken (alespoň chvilkové) nutností. Pojďme si prozradit, jak správně během roku větrat, aby nám do interiéru putoval stále příjemný vzduch.  

Správné větrání a proč je důležité 

Možná se ptáte, proč vůbec klást na větrání takový důraz. Přece jenom je v domě teplo, příjemně, nějaký vzduch interiérem koluje. Jenže podle lékařů je správné a pravidelné větrání klíčové k pevnému zdraví. Pokud nebudete v interiéru větrat, dojde k nesoustředěnosti, také k celkové podrážděnosti, bolestem hlavy i pocitům pálení očí. Navíc může dojít k neutišitelné únavě či velmi častému onemocnění horních dýchacích cest.  

Dokonce bylo prokázáno, že pakliže nevětráte dostatečně, nebo větráte špatně, vede to k rozvoji alergií.  

Zásady, kterými se při větrání řídit 

I když by se našel seznam pravidel týkajících se toho, jak správně větrat během roku, stačí se řídit několika základními pravidly. Nemusíte sledovat, jaké je venku zrovna roční období, přece jenom i v létě může být velice chladno. Obecně platí, že čím nižší teplota venku panuje, tím kratší domu větráme. Nesázíme však na ventilačky, ale otvíráme okna dokořán, abychom opravdu rychle a efektivně vyhnali z příbytku vlhkost, která stojí za vznikem zdraví škodlivých plísní.  

Okna se během zimy otevírají dokořán například až třikrát denně, ideálně na pět až deset minut. Díky tomu během chvilky interiér zaplaví čerstvý vzduch a zmizí naopak ten vydýchaný a vlhký, který stojí za zmiňovanými zdravotními problémy.  

Co se také vyplatí, je větrání v chladnějších částech dne. Pouštět do interiéru vzduch teplý (zejména během parného léta) není zrovna efektivní. V létě se vyplatí okna otevírat po dešti, kdy je vzduch nejčistší.