Jak připravit trávník na sezónu?

Jak připravit trávník na sezónu?

Jaro je pro zahrádkáře nejkrásnějším obdobím, ale také obdobím největší práce. A příprava na něj začíná už teď. Jednou z věcí, na které je třeba myslet s předstihem, je péče o trávník.

Začněte vertikutací

Benzinové, elektrické nebo akumulátorové sekačky už možná čekají v pozoru v garáži, na svůj čas si ale budou muset ještě chvíli počkat. Jakmile se teploty i v noci začnou držet nad bodem mrazu, je čas vytáhnout vertikutátory a trávník provzdušnit. Vertikutací se zároveň odstraní stará odumřelá stébla, plevel a mech, čímž se vytvoří prostor pro novou, zdravou a krásnou trávu.

Herbicidy a hnojení

Vertikutace neodstraní veškerý plevel, proto je třeba trávník ještě dočistit. K tomu použijte šetrný herbicid, který zabrání množení plevele. Následně musíte trávníku zajistit dostatek živin. Hnojivo aplikované každých pět týdnů doplní půdě prvky, které se minulé sezóně vyčerpaly, a odměnou vám bude jasně zelený a bujný porost. Hnojivo by mělo obsahovat dusík.

Někdy se po zimě na trávníku objeví holá místa, která je třeba dosít. S tím neotálejte, ideální je dosívat už na začátku jara, aby do léta stihla tráva vyrůst. Půdu jemně rozhrabte hrabičkami a zasypte rovnoměrnou vrstvou osiva, následně dobře zalijte a zakryjte například senem, které zabrání jejich odplavení při deštích nebo sezobání ptáčky. Rychlejších a lepších výsledků se dočkáte, když nový porost přihnojíte hnojivem s vyšším obsahem fosforu.

Kdy poprvé sekat?

V brzkém jarním období není třeba trávník nijak zvlášť zavlažovat, noci jsou stále ještě chladné. Se zavlažováním začněte až v červnu. První sečení přijde o něco dřív – do něj se pusťte v dubnu, jakmile se teploty trochu ustálí. Při prvním sečení zkraťte stébla asi na 10 centimetrů.

Velkou roli při jarní údržbě hraje i to, kolik péče jste trávníku věnovali na podzim. Pokud jste na podzim provedli vertikutaci, bude trávník rychleji přijímat živiny a bude rychleji růst. Nový porost bude navíc kvalitnější a zdravější.