Dětské stavebnice: svět her, rozvoje vašich dětí a zábavy

Dětské stavebnice: svět her, rozvoje vašich dětí a zábavy

Stavebnice jsou úžasnou možností, jak u svých dětí rozvinout hned několik schopností najednou. Zručnost (hrubou i jemnou motoriku), prostorovou představivost, smysl pro pořádek, orientaci v prostoru, nácvik uklízení si po sobě a další. Stavebnice jsou dostupné pro všechny věkové kategorie. Obvykle se liší použitými materiály a také velikostí jednotlivých částí.

Stavebnice pro děti do dvou let

Tyto stavebnice by neměly obsahovat žádné menší části, které by dítě po vsunutí do úst mohlo spolknout. Vyrobeno by mělo být z měkkého materiálu, který se v případě, že na něj dítě spadne, nerozbije ani nedojde k poškrábání dítěte. Pády u takto malých dětí jsou totiž na denním pořádku.

Stavebnice pro děti od dvou do pěti let

I tyto stavebnice se skládají ještě z poměrně velkých kousků. Děti mají tendenci zkoumat ústy až zhruba do tří let. Není to ale jediným důvodem. Větší kousky stavebnic se snáze skládají dohromady, a to je u dětí, které si teprve rozvíjí svou motoriku velmi důležité. Aby je stavění bavilo, musí jim to také jít. Děti v tomto věku už si mohou dovolit tvrdší materiály – i tyto děti už jsou náchylné k pádu, nicméně už by se měly učit, být na sebe opatrné.

Stavebnice pro děti od pěti do osmi let

Tyto stavebnice se nadále zmenšují, mohou mít ostré hrany a častokrát napodobují nějaký dopravní prostředek, domy, farmy a podobně. Rozvíjí představivost dětí, které si po postavení mohou zahrát příběhy dle své fantazie. 

Stavebnice od devíti let

Připravte se na to, že čím bude vaše dítě větší, tím náročnější budou stavebnice. Mohou obsahovat malinkaté součásti nebo různé mechanismy, které klasickou stavbu rozpohybují. Možná, že budete muset zpočátku svým dětem při stavbě asistovat – to ale není na škodu, protože i dospělí by si měli umět hrát. Posílíte tak zároveň dobré vztahy se svými dětmi. Vybírejte stavebnice, které se líbí vašim dětem, a které by mohli bavit i vás, dospělé.

A co něco na zahradu?

Zkuste třeba oblíbené čapí hnízdo. Je to alternativa na trampolínu, kterou většinu už pro své dítě má.