Co říká zákon o ježdění v lese? 

Co říká zákon o ježdění v lese?

Máte motorku uzpůsobenou na jízdu v terénu, motokrosové nebo enduro boty na motorku, pořádné moto oblečení a chuť zažít opravdový adrenalin? Neunáhlujte se, výlet do lesa nebo po polních cestách by se vám mohl pořádně vymstít. 

Lesní zákon jízdu po lese striktně zakazuje 

Lesní zákon je nekompromisní – vjezd do lesa je bez souhlasu vlastníka zapovězený. Pokud byste se teď chtěli radovat, že váš kamarád kus lesa vlastní a jistě vám výměnou za lahev dobrého pití povolí užít si zde zážitkové odpoledne, budete rovněž zklamaní. Zákon totiž dále ukládá, že v lese je zakázané rušit klid a ticho a motorovými vozidly smí po lese jezdit jen stroje za účelem hospodářské činnosti, správy nebo těžby dřeva. 

U některých vjezdů do lesa je jasná dopravní značka, která pokračování v jízdě zapovídá. Ta má ale pouze informativní charakter a zákon platí i v místech, kde umístěná není. Jeho porušení může být vyhodnocené jako správní delikt, za který hrozí pokuta až ve výši 100 000 korun. 

Motorky do lesa nepatří 

Ptáte se, proč je jízda na motorce v lese takovým zločinem, když vlastně zdánlivě o nic nejde? Motorky lesu škodí víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Ohlušující řev motoru ruší lesní zvěř a plaší ji, takže utíká do míst, kde jí hrozí nebezpečí. Větší zvířata prchající přes mladé porosty navíc mohou tyto oblasti zcela zničit. 

Lesní cesty nejsou zpevněné betonem, takže dezén pneumatik na nich zanechává jasné stopy. Jejich oprava je nákladná a ne vždy proveditelná. I když je tedy šance, že vám jízda po lese projde bez povšimnutí veřejnosti, buďte k přírodě ohleduplní a nevymýšlejte právní kličky, které by vás ušetřily pokuty – jde o víc než jen o finance. 

Neznamená to konec motokrosu 

Naštěstí v České republice vzniká stále víc offroadových tratí, kde si mohou milovníci motokrosu a endura bez výčitek a pokut zařádit. Ty přitom nejsou určené jen pro oficiální závody, ale i pro volnou jízdu. Takové trati najdete v každém kraji.