Bolavé oči po práci na počítači: 7 tipů, které uleví od potíží 

Bolavé oči po práci na počítači: 7 tipů, které uleví od potíží

Práce na počítači je pro mnohé z nás nedílnou součástí pracovního dne. Někdy se ale stane, že nás začnou bolet oči, nebo dokonce vidíme rozmazaně. Jak si pomoci, abychom u počítači pracovali bezpečně?  

Změňte návyky a pomůžete svým očím 

Podle výzkumů není záření z počítače pro naše oči škodlivé natolik, aby je poškodilo. Za potíže si ale často můžeme sami, a to nevhodně zvoleným návykům. Pokud pracujete pro firmu, pravidelně by k vám měl chodit zástupce z BOZP a vysvětlovat správné návyky při práce s počítačem. Předcházíte tak vzniku zdravotních potíží na svém pracovišti. Co tedy můžeme udělat?  

Posaďte se do správné vzdálenosti 

Počítač by měl být umístěn zhruba na délku vzdálenosti vaší paže. Příliš daleko posazená technika vede k nutnosti více se soustředit.  

Upravujte si velikost písma 

V žádném případě nikdy neztrácejte čas čtením „blech“. Malá písmena namáhají naše oči a ze čtení takových textů vás může pořádně rozbolet hlava. Zvětšete si písmo k obrazu svému.  

Pořiďte si počítač s filtrem 

Potřebujete pro svou práci počítač? Investujte do svého zdraví a pořiďte si počítač s filtrem. Snižuje odrazy i odlesky.  

Více mrkejte 

Zdá se to jako velmi nicotná rada, ale funguje. Zatímco během běžného dne mrkneme za minutu až patnáctkrát, u počítače mrkáme mnohem méně. Zapněte tedy oční stěrače a stírejte.  

Prokládejte práci na počítači jinými úkony 

Nejvíce svému zraku škodíte tehdy, kdy jste do práce na počítači příliš ponoření. Každých 20 minut byste měli na chvíli od obrazovky odejít a vykonávat chvíli úplně jinou činnost.  

Příliš mnoho jasu škodí 

Nevolte nejvyšší úroveň jasu na vašem přístroji. Zatěžujete tak svůj zrak. Kontrast i jas byste měli o něco více ztlumit. 

Každý den můžeme pro své oči udělat alespoň toto. Vyhneme se tak nepříjemným bolestem očí i hlavy. Pálení očí nebo rozmazané vidění se nás zkrátka týkat vůbec nebude.