Aktuální krize jako spása českého strojírenství?

Aktuální krize jako spása českého strojírenství?

I české strojírenství zasáhla krize. Podle odborníků se však české strojírenství, kde působí i firma MSC MetPro a.s., s krizí potýkala už předtím. Předtím se však krize týkala především zaměstnanců a jejich nedostatku. Nyní se pozastavují mnohé výrobní procesy, jelikož nejsou poptávky nebo materiál. I když se samozřejmě najdou zlí jazykové tvrdící, že aktuální krize bude pro české strojírenství záhubou, najdou se také ti, kteří tvrdí, že aktuální krize je pro české strojírenství doslova spásou. 

Podle odborníků nám aktuální krize ukázala, že na tom vlastně nejsme ještě tak špatně, jak jsme se domnívali. Sice se jen stěží dostáváme opět mezi světovou špičku, i když je české strojírenství značkou kvality, ale ukazuje se, že české firmy umí fungovat naprosto fantasticky. Vezměme si fakt, za jak krátkou dobu jsme byli schopní vyrobit nanovložky do roušek nebo podobné výrobky, které v době panujícího koronaviru jsou nadmíru potřebné.

Mnoho nových nápadů

Nejen ve strojírenství, ale obecně v českém průmyslu vzniklo v době panujícího koronaviru mnoho zajímavých projektů, které se rozhodně vyplatí zrealizovat. Řada z nich už dokonce zrealizovaná byla. Kromě vznikajících nanovložek do roušek jsme byli schopní vyrobit ohromné množství respirátorů a také jsme byli schopní tisknout na 3D tiskárně ochranné štíty. S velkými firmami se spojila nejedna vysoká škola a vzniklo mnoho zajímavých spoluprací, které fungují i bez zahraničních podniků nebo dodávek. 

Krize nakonec pomůže

Jak jsme zmínili, někteří odborníci jsou toho názoru, že aktuální krize českému strojírenství jenom pomůže. Najednou se totiž ukazuje mnoho způsobů, jak můžeme své technologie uvést, prezentovat, jak je můžeme přenést do skutečného života. 

Navíc mnozí studenti se díky koronavirové krizi začali o strojírenství a podobná odvětví více zajímat. Do škol tak putovala řada 3D tiskáren.