5 kroků k pevnému duševnímu zdraví v době krize na Ukrajině 

Současná doba je více než náročná. Sotva jsme se vypořádali s celosvětovou pandemií, prožíváme strachy v podobě nedaleké války a přímé reakce na ni v podobě ekonomické krize. Nyní je skutečně potřeba se soustředit na své duševní zdraví. Jak na to? 

Psychohygiena je potřebná každý den 

Sotva ráno vstaneme, jsme zavaleni zprávami o ztrátách na životech. V podobě statistik ohledně covidu, nebo od zpravodajů z válečných oblastí. Tyto informace na nás mají okamžitý dopad. Nálada se nám zhorší, slabší osoby jsou dokonce paralyzovány. Najděte si nový způsob ke své denní rutině. Pusťte si příjemnou hudbu místo televize a rádia, zaměřte se na své aktuální potřeby.  

Udělejte to, co změnit můžete 

Asi nikdo z nás nezastaví mocenské choutky světových lídrů. Pokud vás současná situace trápí, nepomůže hořekovat. Udělejte cokoliv, co by vám osobně pomohlo se cítit zapojeni a nápomocni. Můžete se o někoho přímo starat, nebo se zaměřit na dobrovolnickou činnost. Vše pouze podle svého vlastního pocitu.  

Čas pro sebe 

Někteří z nás jsme pomoci ostatním věnovali mnoho svého osobního času. S tím je spojené vyčerpání a následné potíže v rodině a ve vztazích. Nezapomínejte ale na sebe a na své zázemí. Vždy si udělejte také čas pro sebe a pro své vlastní radosti. Koníčky a drobné kousky štěstí vám pomohou se udržet nad vodou.  

Cílená vzpruha 

Pokud jsou vaše dny nyní plné stresu a úzkosti, je na čase se sebou začít pravidelně pracovat. Vzpruhou může být modlitba, ve které budete děkovat za vše, co máte. Najednou si uvědomíte, že je váš svět v pořádku. Vyjmenujte alespoň 5 věcí, za které jste vděčni.  

Radost je nejlepší lék 

Každý den se snažte udělat maličkost, která vás potěší. Může se jednat o procházku okolo bloku, o milou návštěvu nebo telefonát, nebo o dobrý film. Cíleně vyhledávejte to, co vám činí dobře.  

O svou psychiku se dnes musíme starat mnohem více než v uplynulých letech.