Trápí vás suchá či dehydrovaná pleť? Naučte se o ni pečovat!

dehydrovaná pleť

Co vidíte, když se na sebe podíváte do zrcadla? Pokud vaše pleť vypadá unaveně a jsou na ní patrné drobné šupinky, případně cítíte nepříjemné pnutí, mějte se na pozoru. Pravděpodobně jste majitelkou suché pleti, případně jste jen o svou tvář správně nepečovala.

Není pleť jako pleť – dermatologové rozlišují celkem čtyři základní typy. Nepříliš početná skupinka žen s normální pokožkou si může gratulovat. Péče o ostatní typy pleti je podstatně náročnější, a to především v případě té suché.

Paradoxní je, že se suchá pleť do určitého věku (cca 25. roku života) jeví jako ideální. Na pohled je mnohem krásnější než ostatní typy: má narůžovělý nádech a drobné póry, po mastném lesku ani památky. Jenomže jak plyne čas, začnou převažovat negativa. A nebudete-li se o ni náležitě starat, začne rychle stárnout.

dehydrovaná pleť

Na vrásky je snad ještě brzy

Když suchá pleť stárne, začnou se měnit její vlastnosti. Je citlivější, drsnější a matnější. Navíc okamžitě reaguje na nepříznivé vnější podněty – stačí se vydat do sauny či solária, zaplavat si v bazénu s chlorovanou vodou, případně chvíli pobýt v klimatizované místnosti a dostaví se onen nepříjemný pocit pnutí. Následuje zarudnutí a tvorba šupinek.

Proč k tomu dochází? Důvodem je absence tuku a vlhkosti. A právě to je příčina předčasné tvorby vrásek.

Rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pletí

Suchá, nebo dehydratovaná – je mezi nimi vůbec rozdíl? V případě suché pleti je příčinou nedostatek kožního mazu a nejúčinnějším řešením je kvalitní kosmetika na suchou pokožku. Tento typ pleti se buďto dědí, nebo získá působením vnějších faktorů – dlouhodobým pobytem ve znečištěném prostředí, nezdravým životním stylem či nesprávnou péči.

dehydrovaná pleť

Co se týče dehydratované kůže, jde o „lepší“ variantu. K dehydrataci dochází při nedostatku vody, což lze poměrně snadno vrátit do normálu. Stav se kromě pokožky obličeje projevuje i v oblasti holení, paží a předloktí. Řešení představuje speciální hydratační kosmetika.

4+1 praktický tip pro lepší pleť

  1. Majitelky suché i dehydratované pleti by měly dodržovat pitný režim a naopak omezit pokožky kůže s vodou.
  2. Při péči o suchou pokožku zcela vynechte mýdlo. Lepší je vhodně zvolený sprchový gel bez obsahu mýdla.
  3. Suchou pleť mohou napravit i některé doplňky stravy. Například ty s kolagenem – látkou, která minimalizuje vypařování tekutin. Anebo spirulinou – mořská řasa pleti poskytne ochranu před volnými radikály.
  4. Preferujete-li péči formou přírodních medikamentů, vyzkoušejte výluh z otrub, vyživující pleťovou masku z banánů či pleťovou vodu z růží
  5. Rada na závěr zní: péče o suchou či dehydratovanou pleť by měla probíhat pravidelně. Jedině tak docílíte perfektního looku a problémy se vám nebudou vracet.