Signály, které upozorňují na neštovice. Nepřehlédněte je

Signály, které upozorňují na neštovice. Nepřehlédněte je

Neštovice jsou onemocnění, které nejčastěji proděláváme v útlém věku života, nejčastěji ve škole nebo ve školce, kdy neštovice zkrátka pořádně řádí a kdy si je děti mezi sebou hravě předávají. Naštěstí jsou neštovice onemocnění, které člověka potká jenom jednou za život. Pokud vás neštovice ještě nepotkali nebo pokud máte doma ratolest, kterou mohou neštovice potkat, možná se ptáte, jak neštovice odhalit včas. A my vám prozradíme, jaké jsou hlavní příznaky tohoto zrádného onemocnění.  

Je třeba ještě zmínit to, že většinu lidí potkají takzvané plané neštovice. Existují ještě jiné druhy a typy této choroby, ale plané neštovice jsou zkrátka nejčastější a v porovnání s ostatními také nejbezpečnější nemocí.  

Jak se nemoc získá? 

Jak jsme zmínili, nemoc se objevuje nejčastěji u malých dětí, které jsou v dennodenním kontaktu s ostatními dětmi. Neštovice se přenáší přímým kontaktem nebo případně vzdušnou cestou. Mnohdy se o nemoci chvilku neví, jelikož se pupínky ještě neobjeví, přesto už v takovém raném stádiu dochází k infikaci okolí.  

Inkubační doba nemoci je až tři týdny. Málokterý rodič ví, že se proti planým neštovicím je možné očkovat, ale není to povinné očkování a není hrazené státem.  

Jaké jsou příznaky neštovic? 

Prvním příznakem je únava a polehávání. V tomto raném stádiu se ještě nevyskytují na těle pupínky ani vyrážka, tudíž člověk ani neví, že je dítě nemocné, přesto už může infikovat své okolí. Později se objeví vyrážka, která je jasným signálem této nemoci. Celé tělo je poseté pupínky, které se nesmí škrábat, i když šíleně svědí.  

Dalšími typickými příznaky neštovic je svědění a zápach kůže. To se objevuje ještě před objevením pupínků a vyrážky. Kůže je jinak velice citlivá, ve vlasech se dokonce mohou objevit rudé skvrny. Ty jsou z počátku nevinné a jen málokterý rodič je zaregistruje.