Jdete do přírody krmit zvěř? Víme, čím je krmit a čím ne

Jdete do přírody krmit zvěř? Víme, čím je krmit a čím ne

Jelikož ještě sníh úplně neroztál a ovoce nezačalo růst, lesní zvířátka, labutě či ptáci nemají, co jíst. A tak se mnozí z nás rozhodli vydat se za nimi s jídlem, které rozhodně ocení. Jenže mnozí z nás chodí s potravinami, které nejsou pro zvířata zrovna vhodná. Pokud sypete v zimě ptákům do krmítka nebo na parapet, jestli chodíte s dětmi do lesa ke krmelcům nebo jestli chodíte krmit labutě, raději se informujte o tom, co smí a co nesmí. Nevhodnými potravinami totiž můžete zvířatům velmi uškodit.  

Každým rokem, když teploty kolísají na hraně u bodu mrazu, se lidé vydávají do přírody, aby nakrmili zvířata, která v zimě nemají, co jíst. Nepřízeň počasí zkrátka zvířatům nepřeje a trpí nedostatkem potravy. A jelikož se během zimy začíná hromadit mnoho starého pečiva a zbytky cukroví, lidé jsou toho názoru, že mohou tyto potraviny nosit zvířatům. Jenže většinou právě tímto zvířatům škodí.  

Jaká potrava je vhodná pro lesní zvěř? 

Pokud jste se rozhodli s dětmi zamířit do lesa za jeleny, srnkami nebo daňky, měli byste si s sebou vzít spíše slámu nebo seno. Rozhodně jim nenoste zbytky koláčů nebo zbytky buchet a cukroví, tím jim jen ublížíte, i když jste to mysleli dobře. Daleko lepším a vhodným krmivem jsou například kaštany, žaludy nebo kukuřice. Dokonce i hrách ocení více, než vaše oblíbené sladké či slané pečivo.  

Kromě toho můžete s sebou vzít také ovoce, a to například jablka nebo hrušky, případně i některé druhy zeleniny jsou vhodné – například mrkev nebo brambory.  

Čím krmit labutě 

I když si mnozí lidé myslí, že labutě se krmí suchým, tvrdým pečivem, které se jim ve vodě rozmočí, není to pro ně ideální pečivo. Mnohem raději mají odřezky masa nebo obiloviny, ty jim totiž nepodráždí krk a nejsou pro ně tak nebezpečné. Už vůbec labutím nenoste zbytky nebo odpady z kuchyně, to je horší než tvrdé pečivo.  

Čím krmit ostatní ptáky 

Pokud chcete udělat radost ptáčkům, nasypte jim do krmítka směsi semínek. Ty obvykle koupíte v zahrádkářských potřebách.