Jakým chybám se musí vyvarovat investoři?

investice

Mnohem těžší je rozhodnout, kdy akcie prodat než nakoupit. Doporučujeme zachovat mantru WarrenaBuffetta: „Neztrácejte zbytečně peníze. Pravidlo č. 2 Nezapomeňte na první pravidlo!“ Obchodníci často mají problém se rozhodnout, zda prodat akcie, když je považují za nejlepší na trhu. Ale co dělat, když akcie den co den klesají? Je těžké odolávat prodeji, pokud je to dobrá společnost s velkou návratností a malou ztrátou. Je to opravdu složité, po velkém boomu se může stát, že technologický sektor byl velmi otrávený a zničil nejen akcie s obrovským dluhem, ale nevyprodukoval ani žádný příjem. Toto ničí i ziskové společnosti s pevnými obchodními strukturami. V mnoha případech právě ti šikulové, kteří drželi pozici v tomto odvětví, nyní netrpělivě čekají na obrat, aby pokrylisvé ztráty.

Jaké si z toho vzít ponaučení?

Vlastníte-li akcie v odvětví, kterému se moc nedaří?  Důkladně uvažte prodej, protože ani dobré společnosti nejsou v bezpečí. Ono i dlouhodobí investoři musí někdy krátkodobě prodat, aby dodrželiBuffettové pravidlo: neztrácejte peníze!

Emoční vazba na akcie

To je nejhorší, co může investora potkat, emocionální navázání na vlastní akcie, v tomto případě je velmi pravděpodobné, že skončíte ve ztrátě. Někteří investoři se snaží číst knihy o akciích, vytvářejí jedinečné systémy na zachycení těch správných akcií a výsledky pak zahrnují do obchodování. Nakonec zúží svou volbu na jednu „zlatou cihličku“. Zní to zajímavě? Snad, ale takové jednání je špatné, můžete utrpět vážné ztráty. Investoři se musí zaměřit na akcie, které vydělávají peníze. Když se nic neděje, zbavte se jich!

Nerealizované zisky z akcií

Zisk není ziskem, dokud ho nevyberete. Přesto se někteří investoři kochají pohledem na své akcie online a vychutnávají si, kolik peněz vydělali. Ve skutečnosti nevydělali ani korunu, protože ještě nestisklitlačítko „prodat“. Ve chvíli, kdy akcie vyletí nahoru, nadešel správný čas „prodat jednu třetinu“ nebo „polovinu“. Tímto způsobem si můžete dát určitou část vyplatit a zbytek držet v akcích. Je mnohem lepší mít alespoň část, než riskovat ztráty – nebo to, že přijdete o všechno.

Kdy akcie prodat?

Je nutné denně se věnovat studii informací o trhu, hospodářství a zejména akcích. Čtení je jako pojistka: čím více víte, tím máte větší šanci zbohatnout. Mnohem lépe podniknete určité kroky a dosáhnete tak zisk nebo zabráníte ztrátě. Neexistuje přesná věda, která by vám řekla kdy prodat, pouze ukazatele, které nám mohou poskytnout nějakou představu. Nejlepší strategií je učit se na chybách druhých, tím eliminujete množství stejných chyb.