Jak si chutně vylepšit kávu 

Jak si chutně vylepšit kávu

Káva je oblíbený nápoj po celém světě. Přesto že jde o jednoduchý nápoj, každý ho vaří trošku jinak, a vždy trochu jinak chutná. V tomhle článku se podíváme na pár základních triků, jak můžeme kávu vylepšit a její chuť trochu obměnit. 

Smetana ke šlehání a mléko 

Většina lidí do kávy lije smetanu do kávy. Ta se ale od klasické smetany ke šlehání dost liší a jinak i chutná. Vyzkoušejte si tedy do kávy nalít běžnou smetanu ke šlehání a určitě poznáte rozdíl. Smetana se dá nahradit i mlékem, které není tak tučné a také vykouzlí jedinečnou chuť nápoje. Vyzkoušet také můžete takzvanou bílou kávu. Jednoduše nahradíte všechnu vodu mlékem, přidáte kávu a nápoj podle potřeby dosladíte. Je ale potřeba, aby mléko bylo dostatečně horké. Skvělým vylepšením kávy je také šlehačka, kterou můžete nastříkat na vršek kávy a vytvořit sněhovou čepici. 

Karamel 

Karamel v kávě vytvoří jedinečnou chuť, kterou si dost možná zamilujete. Jak ale karamel do kávy dostat? Karamel se dá vytvořit rozpuštěním cukru na teple. Tenhle karamel má ale zvláštní chuť, která vám nemusí vyhovovat. Raději doporučuji zakoupit například měkké karamelové bonbóny, které můžete na teple rozpustit, zalít uvařenou kávou a dostatečně promíchat. Karamel je v kávě dobrý kombinovat právě se smetanou, nebo mlékem pro jemnější chuť. 

Vanilka 

Vanilka dodá kávě velmi příjemné aroma i chuť. Vanilku do kávy můžeme dostat například pomocí vanilkového cukru, kterým můžeme kávu osladit. Intenzivnější aroma a chuť docílíme čerstvým vanilkovým luskem, ze kterého nožem dostaneme chutný střed lusku a ten v kávě vyluhujeme. Vždy ale použijte nějaké sítko, aby bylo možné vanilku z kávy odstranit. 

Alkohol 

Do kávy je také možné přidávat různé alkoholické nápoje a likéry. Vyzkoušet můžete například whisky, rum, nebo vaječný likér. Ve fantazii se ale meze nekladou, a pro ty odvážnější je tu například slivovice, vodka, nebo becherovka. S alkoholem to ale nepřehánějte, aby vždy dominovala chuť kávy.