Jak pečovat o kožené moto oblečení?

Jak pečovat o kožené moto oblečení?

Kůže patří k tradičním a stále oblíbeným materiálům motorkářského oblečení. Vyrábí se z ní nejen moto kalhoty a bundy, ale i boty na motorku a moto rukavice. Je pevná, má dlouhou životnost a zkrátka vypadá dobře. Ačkoliv není voděodolná jako textilní oblečení, vynahrazuje to svou odolností. Aby ale plnila svůj účel dlouhé roky, je nezbytná občasná údržba.

Připravte oblečení na čištění

Než se pustíte do čištění, vyndejte všechny chrániče a části, které vyjmout lze. Kožená moto bunda ani kalhoty rozhodně nepatří do pračky, musí se čistit v ruce. K čištění použijte vlažnou vodu a šetrné mýdlo, které budete nanášet houbičkou nebo jemným hadříkem. Pokud jsou nečistoty velmi odolné, vezměte si na pomoc starý zubní kartáček.

Snažte se pracovat rychle, protože dlouhé namáčení kůži nesvědčí, mohla by popraskat. Místo mýdlové vody můžete také použít speciální prostředky na kůži, v takovém případě se řiďte návodem na etiketě. Nakonec oblečení jemně vysušte ručníkem a nechte doschnout ve vodorovné poloze. Nesnažte se oblečení věšet, kůže by se mohla vytáhnout a změnit tvar. Rozhodně oblečení nesušte na přímém slunci ani na radiátoru.

Impregnace je důležitá

Po dokonalém usušení oblečení promažte speciálním mazadlem s obsahem včelího vosku a pomocí měkkého hadříku rozleštěte. Pokud byste tento krok přeskočili, kůže by ztvrdla a popraskala. Pokud máte oblečení z kombinovaných materiálů, zacházejte s ním tak, jako by bylo celé kožené, jen při závěrečné impregnaci použijte různé prostředky speciálně pro daný materiál.

A jak čistit kožené boty na motorku? V podstatě úplně stejně, jako ošetřujete jiné kožené oblečení. I boty nakonec natřete impregnací, která zlepší jejich vlastnosti. Čištění nenechávejte na poslední chvíli nebo na dobu, kdy už je oblečení a vybavení silně znečištěné. Preventivní údržba bude vždy jednodušší. Pokud si na to sami netroufáte, svěřte svou výbavu specializovaným čistírnám.