Jak na platby kartou online

Počet plateb kartou na internetu minulý rok podle Sdružení pro bankovní karty přesáhl 211 milionů. Nejen, že Češi využívají svou debetní nebo kreditní kartu k online platbám stále častěji. Od nového roku mají tyto platby i vylepšené zabezpečení a jejich ověření je praktičtější. Přečtěte si, jak bezpečně a jednoduše používat kartu v e-shopech.

Od ledna 2021 jsou tyto transakce v ČR ze zákona zabezpečeny Silným ověřením klienta (SCA – Strong Client Authentication). Platby jsou tak ověřeny pomocí nejméně dvou prvků ze tří kategorií: znalost (PIN), vlastnictví (smartphone) a jedinečnost (otisk prstu nebo scan obličeje). Už tak nestačí jen zadat do platební brány SMS kód, který vám přijde na váš telefon pro potvrzení platby.

 

Potvrzování plateb kartou u KB

Komerční banka pro potvrzování plateb nabízí svým klientům s chytrým telefonem aplikaci KB Klíč. Díky ní je možné transakce ověřit jednoduše otiskem prstu nebo zadáním stálého PINu přímo v aplikaci. Klienti s tlačítkovými telefony si zase mohou zřídit bezpečnostní heslo, kterým budou platby ověřovat společně se zadáním SMS kódu.

 

Když svůj nákup na e-shopu platíte kartou přes platební bránu, je taková transakce dnes standardně zabezpečená metodou 3D-Secure. Jde o technické řešení, původně vyvinuté společností VISA, které odpovídá právě zmíněnému standardu SCA.  Metoda se nazývá 3D proto, že pro úspěšné dokončení platby si mezi sebou musí vyměnit informace tři strany: karetní společnost (MasterCard, Visa), banka obchodníka (acquirer) a banka zákazníka (vydavatel karty).

Velmi zjednodušeně řečeno je třeba ověřit hlavně to, že a) kartou platí skutečně její majitel a b) disponuje odpovídající částkou na svém bankovním účtu. Veškerá komunikace při ověřování platby je samozřejmě šifrovaná.

Češi a online platby kartou

Jak vyplývá z letošního průzkumu České bankovní asociace o platebních zvyklostech Čechů, více než polovina z nich (58 %) při nakupování na internetu platí kartou. Většina lidí v dotazníku ČBA uvedla, že k online nákupům používá debetní kartu 85 % zákazníků a 11 % platí kreditkou. Minulý rok podle dat Sdružení pro bankovní karty proběhlo více než 211 milionů online transakcí kartou na internetu, což znamená meziroční nárůst o 71 milionů.

Graf: Počet online plateb kartou (mil.)

I když kreditní kartu podle průzkumu ČBA na internetu využívá asi jen desetina českých zákazníků, svým držitelům přináší  výhody navíc. Jednou z těch hlavních je zvýšená bezpečnost a snadnější vymahatelnost v případě podvodu. Zatímco debetní karta je propojená s vaším účtem – a případný zloděj získává přímou cestu k vašim penězům – u kreditní karty využíváte k placení peníze banky.

 

Při zneužití tak získáváte více možností, jak situaci řešit, zatímco vaše peníze jsou stále v bezpečí a kdykoliv k dispozici na vašem bankovním účtu. Pokud  je totiž nutné zablokovat odcizenou kartu, neblokujete tím zároveň přístup ke svému bankovnímu účtu. A i když už ke zneužití dojde, vybrané peníze nepřesáhnou výši vašeho povoleného úvěrového limitu

 

Je pravda, že placení kreditní kartou vyžaduje základní know-how na straně klienta. Je dobré si pohlídat, aby ke splácení úvěru nedocházelo po konci bezúročného období. Pokud ale budete kreditní kartu využívat zodpovědně a splácet nákupy včas, děláte si tak u banky dobrou vizitku, pomůže to vašemu ratingu a vy tak budete ve výhodnější pozici, až budete v budoucnu žádat banku o půjčku nebo jiný produkt.