I malý pes dokáže ubránit teritorium před velkou šelmou

Malý pes obranář

Velikost zvířete nemusí být vždy tím hlavním faktorem v otázce, zda dokáže úspěšně ubránit svoje teritorium. Známe z živočišné říše mnoho případů, kdy se takříkajíc David postavil Goliášovi a úspěšně ho zahnal. Vítězství může být otázkou taktiky, schopností, rozhodování. Nikde není řečeno, že velké tělo automaticky zažene nepřítele na ústup.

Medvědi olizovali gril

Příkladem je i obranná akce dvou malých pejsků voříšků, kteří bez potíží zahnali na ústup medvěda grizzlyho. Jistá Američanka Christine Downsová chová v kalifornském Bradbury dva malé pejsky, rasou obyčejné voříšky. Jmenují se Bentley a Tucker. I když jsou malí, rozhodně mají pro strach uděláno. Své paničce hlídají zahradu. Rozhodli se neopustit své obranné pozice ani ve chvíli, kdy za plotem uviděli obrovskou šelmu, medvěda grizzlyho. Sama majitelka říká, že se k městečku Bradbury čas od času nějaký medvěd zatoulá a pro většinu zdejších obyvatel to není důvod k nějaké panice. Považují to za něco sice ne úplně normálního, ale nebudí to zase tak velký rozruch. Downsová líčí třeba historku, jak jednou v létě, když bylo teplo, dorazila celá medvědí rodinka s mláďaty a vykoupala se v bazénu. Dokonce jim zavoněl i zahradní gril, ucítili z něho potravu a jali se přístroj olizovat.

Pozor na samici s mláďaty

Ovšem způsob, jakým se k vetřelci postavili její pejsci, rozhodně budí zájem a respekt.

Své dva domácí mazlíčky při jejich akci natočila. Není to prý poprvé, co museli čelit tváří v tvář velké šelmě, prý se jí ale nikdy nezalekli a vždy se jí dokázali postavit čelem a neutekli. Stejně tomu bylo i tentokrát. Psíci na velkého medvěda statečně štěkali a snažili se ho svými zásahy odehnat pryč. Huňáče to po určité době začalo otravovat a raději se sbalil a odešel. Sama majitelka ale připouští, že psí zásah je možný jedině zpovzdálí. Pokud by se psi dostali do bezprostřední blízkosti šelmy, nemuselo by to pro ně skončit dobře. Také je dobré mít se na pozoru, pokud dorazí medvědice s mláďaty. Své potomstvo si pečlivě hlídá, aby mu někdo neublížil, a proto může i zaútočit, má-li pocit, že jsou její potomci v ohrožení.