Už vás nebaví jezdit hromadnou dopravou? Nechcete být závislí na jízdních řádech a rozhodli jste se pro pořízení vlastního auta? Ať už je nové nebo ojeté, bez pojištění se neobejdete. Povinné ručení je samozřejmostí, ale co havarijko? Vyplatí se?
Autopojištění dělíme na povinné a dobrovolné
Každé vozidlo musí mít uzavřené alespoň pojištění, které ho chrání před dopady škod, které svým vozem způsobí někomu jinému. Takové pojištění označujeme jako povinné ručení, zákonné pojištění vozidla nebo také jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Když tak dojde k nehodě, při které způsobíte třetí straně nějakou škodu, poškozený má jistotu, že mu ji někdo nahradí. Plnit totiž bude pojišťovna, a to do výše sjednaných pojistných limitů.
Kromě povinného ručení si ale můžete sjednat i další pojištění, a tím je havarijní pojištění.
Proti čemu vás chrání havarijní pojištění?
Havarijní pojištění se nevztahuje na škody, které způsobíte někomu jinému, ale chrání vás před dopady škod, které vzniknou na vašem vozidle. Je jedno, zda v důsledku nehody, kterou způsobíte, nebo třeba tím, že vám auto někdo posprejuje ve chvíli, kdy u auta nejste, havarijko je tu pro vás. Na co všechno se vztahuje?
- Škody způsobené havárií, a to jak v důsledku střetu vozidel, tak střetem vozidla se zvěří.
- Škody způsobené odcizením
- Škody způsobené živelnými katastrofami jako je povodeň, požár, krupobití, zásah bleskem, pád stromu atd.
- Vandalismus, tedy situace, kdy vám vozidlo poškodí jiná osoba.
Kromě toho si můžete sjednat k havarijnímu pojištění i další připojištění, třeba pojištění čelního skla nebo pojištění zavazadel. V případě, že si pořizujete nový vůz stojí za zvážení i GAP pojištění.
Cena vozidla výrazně klesne už tím, že s ním vyjedete na silnici, když pak dojde náhodou k totální škodě, většina majitelů se diví, proč dostanou tak málo. V aktuální ceně vozu se odráží i opotřebení, když ale uzavřete i GAP pojištění, dostanete pořizovací cenu. A že rozdíl může být opravdu obrovský.
Jaké parametry si při sjednání havarijka pohlídat?
U povinného ručení jsou zásadním parametrem pojistné limity, u havarijního pojištění pojistná rizika a výše spoluúčasti. Je jen na vás, proti čemu všemu se pojistíte, jaká rizika vám hrozí. Kdo chce být chráněný proti všem rizikům, pro toho je nejvýhodnějším řešením pojištění all-risk.
A spoluúčast? Ta stanoví, jakou měrou se na škodě budete podílet vy sami. Čím je spoluúčast vyšší, tím nižší platíte pojistné, je ale otázkou, zda se nevyplatí si připlatit a nastavit si nižší spoluúčast. Stanovuje se buď konkrétní částkou nebo procenty, platí ta vyšší z nich. Když si třeba sjednáte spoluúčast 10 000 Kč nebo 10 % a škoda na autě bude 30 000 Kč, místo 3 000 Kč jako 10 % zaplatíte 10 000 Kč.
Víte, že když si chcete pojistit starší vozidlo, pojišťovna bude chtít doložit jeho stav k okamžiku sjednání pojištění? Někdy stačí zaslat fotografie, jindy je třeba absolvovat bezplatnou prohlídku vozidla. U nového auta zase nejspíš bude pojišťovna chtít doložit dokumentaci týkající se pořízení vozidla.
Náš tip na závěr: Chcete si sjednat co nejvýhodnější pojištění, ale zároveň za něj neplatit zbytečně moc? Porovnejte nabídky pojištění online.