Nízkoenergetické domy nevypouští emise. Jenže jak jsou místnosti vytápěny?

Nízkoenergetické domy nevypouští emise. Jenže jak jsou místnosti vytápěny?

Nízkoenergetické domy doslova zavalily Českou republiku. A nemůžeme se tomu divit, vždyť právě nízkoenergetické bydlení je to jediné, co se nyní může stavět. Tedy kromě pasivních a ještě více ekologických typů domů. K této vyhlášce nás dohnaly především globální problémy, se kterými celosvětově bojujeme, a také klimatické změny, které naši planetu doslova ruinují. Lidé se snaží smýšlet trochu jinak, zamýšlí se nad svým životním stylem a jsou otevřeni novým možnostem. Možná i proto se nízkoenergetickým domům stavěným společností ORCAN GROUP nijak nestranili, ale právě naopak. Co je však většinou zajímalo, tak způsob vytápění jednotlivých místností. 

Není totiž tajemstvím, čím byly (a ještě jsou) vytápěny domy, které se stavěly před padesáti lety. Tehdy byly do domů instalované takové kotle, které vypouštěly ohromné množství emisí. Bohužel ve vypouštění emisí se stále ještě pokračuje, ale opět to nebude dlouho trvat a výměna za ekologický zdroj vytápění bude nutná. Otázkou však stále zůstává, co nízkoenergetické domy? Jaké zdroje vytápění se instalují do těchto už ekologičtějších příbytků?

Solární panely nebo tepelná čerpadla

Nízkoenergetické domy lze definovat jako příbytky, které se pyšní nízkou energetickou náročností. Jinými slovy náklady spojené s energiemi nejsou ani zdaleka tak vysoké, jaké jsou v případě, že bydlíte v domě postaveném před padesáti lety. Za nízkou energetickou náročností stojí zpravidla úsporná opatření, která si lidé už při výstavbě příbytku instalují. Patří sem rekuperace a samozřejmě i zdroje vytápění. 

Mezi nejčastější zdroje vytápění v nízkoenergetických domech patří solární panely, které využívají geotermální energii, ale také se využívá síla tepelného čerpadla nebo se stále častěji využívanou možností stává podlahové vytápění, které vnese teplo i do těch míst, kam běžný radiátor nedosáhne. 

Na nízkoenergetický dům lze získat dotaci

I kdy se vám může zdát, že prvotní investice do nízkoenergetického domu je poměrně vysoká, pamatujte na dotační program Nová zelená úsporám. Mluvíme o programu, v rámci kterého je možné získat finanční příspěvek na nízkoenergetické bydlení sahající do výše bezmála půl milionu korun.